Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

17.01.2019

Denis Urubko gościem festiwalu w Szczecinie

Jarosław Tomaszewski
(fot. Jarosław Tomaszewski )

W walentynki rozpocznie się ósma edycja Przeglądu Filmów Górskich O! Góry w Szczecinie. Gościem specjalnym będzie Denis Urubko. Natomiast wystawa „100 wydarzeń górskich na 100-lecie niepodległości” powstanie w oparciu o tekst, jaki w listopadzie 2018 r. ukazał się na łamach „n.p.m.”.

 

O! Góry to już impreza w Szczecinie znana i lubiana. Przez kilka lat przyciągnęła tysiące miłośników gór – zarówno tych, którzy czynnie uprawiają wspinaczkę górską, jak i tych, preferujących trekkingi po niższych i wyższych szczytach w kraju i za granicą. Przegląd Filmów Górskich O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego nie tylko wprowadza bowiem wszystkich na piękne szczyty, skąd rozpościerają się zapierające dech widoki, ale i pogłębia wiedzę o górach, a także daje możliwość integracji środowiska. Ósma edycja potrwa od 14 do 17 lutego.

– Udowadniamy, że również w położonym z dala od gór Szczecinie nie brakuje miłośników gór – mówi Roman Weczer, pomysłodawca imprezy i dodaje: – A poza tym przypominamy postać Tadeusza Piotrowskiego, wybitnego himalaisty, który związany był z naszym miastem.

Tadeusz Piotrowski rozpoczął wspinaczkę w Tatrach na początku lat 60. w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Szybko uznano go za wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej później odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce w górach najwyższych, również zimą. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Zginął 10 lipca 1986 roku, schodząc z K2 po osiągnięciu wierzchołka nową drogą, wytyczając direttissimę tej góry. Drogi, którą pokonał razem z Jerzym Kukuczką, do dziś nikt nie powtórzył. Piotrowski był też autorem wielu książek o tematyce górskiej. Obecnie jednym z przyjaciół szczecińskiego przeglądu jest Danuta Piotrowska, żona Tadeusza.

Gościem specjalnym ósmej edycji imprezy będzie znany himalaista Denis Urubko, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który podczas ubiegłorocznej zimowej wyprawy na K2 uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, kiedy to udało się ocalić życie Elizabeth Revol. Do Szczecina przyjedzie też inny uczestnik wyprawy na K2, Rafał Fronia – autor książki „Anatomia góry”. Zaplanowano też spotkania z innymi himalaistami, m.in. z Aleksandrem Lwowem, Jerzym Natkańskim i Bogusławem Magrelem, a także z Katarzyną Biernacką, fotografem i grotołazem, oraz Andrzejem Ziółkowskim, podróżnikiem, koordynującym pierwszy polski trawers Everestu.

Impreza rozpocznie się już w czwartkowy wieczór (14 lutego, godz. 18) w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica (ul. Podgórna 15/16 w Szczecinie), gdzie otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „100 wydarzeń górskich na 100-lecie niepodległości”. Powstanie ona w oparciu o tekst, jaki ukazał się na łamach „n.p.m.” (11/2018), w którym Dorota Rakowicz i Andrzej Bazylczuk dokonali subiektywnego wyboru najważniejszych wydarzeń w górach najwyższych z udziałem Polaków. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki „Wanda Rutkiewicz: jeszcze tylko jeden szczyt”.

A w piątek (oficjalna inauguracja o godz. 16) festiwal przeniesie się na trzy dni do przestronnej Auli Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ul. 26 Kwietnia 10). Tam odbędą się wszystkie spotkania z gośćmi, a także projekcja 21 filmów o tematyce górskiej, reprezentujących kinematografię z całego świata. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Widmo Brockenu – strach, przesądy, obrzędy” oraz Konkurs Filmów Amatorskich. W sobotni wieczór odbędzie się również koncert na misach i gongach tybetańskich w wykonaniu Barbary Łuczyk i Ewy Skrzek-Bączkowskiej. Wszystko zakończy się w niedzielny wieczór (ok. godz. 19).

Patronat honorowy sprawuje w tym roku Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Organizatorzy tradycyjnie zwrócili się również o wsparcie do Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego. Mecenasem Przeglądu jest MAK DOM, a współorganizatorami: Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”, SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Printshop. „n.p.m.” jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia. RED

Więcej informacji: www.ogory.szczecin.pl

 

Zobacz aktualności

Zobacz też