Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

16.11.2018

Festiwal w Krakowie potrwa pięć dni

Adam Kokot / Krakowski Festiwal Górski
(fot. Adam Kokot / Krakowski Festiwal Górski )

Angielski wspinacz Jerry Moffatt, a także Dani Arnold, Andrzej Bargiel, Adam Bielecki i mistrzyni świata w biegu po pionowej ścianie Aleksandra Rudzińska to najważniejsi goście kolejnej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.

To już 16. edycja tej imprezy, która tradycyjnie jest górskim podsumowaniem kalendarzowego roku. W tym roku KFG po raz pierwszy w historii będzie trwał aż 5 dni. Rozpocznie się już w środę 28 listopada, a zakończy w niedzielę 2 grudnia. To pięć dni górskiej przygody w centrum Krakowa. Główną areną tegorocznej edycji jest tradycyjnie Uniwersytet Ekonomiczny, przy ul. Rakowickiej, jednak ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach: Kijów (środa) i Multikino (czwartek).

Dani Arnold – szwajcarski specjalista od wspinaczki mikstowej i lodowej, Andrzej Bargiel – autor słynnego zjazdu na nartach z K2, Adam Bielecki – tegoroczny zdobywca Gaszerbruma II oraz Aleksandra Rudzińska, która w tym roku zdobyła w Innsbrucku tytuł mistrzyni świata w biegu na czas po pionowej, 15-metrowej ścianie – to tylko kilka znanych postaci z górskiego świata, które zjawią się w tym roku w Krakowie. Magnesem przyciągającym publiczność będzie też świetny angielski wspinacz Jerry Moffatt, jedna z najważniejszych postaci w historii wspinania skalnego i sportowego. Jego książka „Reveletions” wygrała w tym roku w kategorii „Literatura wspinaczkowa” w konkursie Książka Górska Roku na Festiwalu w Lądku-Zdroju.

Nie zabraknie także górskich filmów. Spośród tych o tematyce górskiej, alpinistycznej czy himalaistycznej z pewnością warto wymienić dwa obrazy w reż. Reinholda Messnera, opowiadające o wydarzeniach sprzed 40 lat – „Last Step” oraz „The Holy Mountain”, a także przepiękny i inspirujący film „Mountain Jennifer Peedom”. Niesamowitą przygodę alpinistów eksplorujących odległe górskie ściany Antarktydy pokazuje film „Queen Maud Land”, a uwagę przyciągnie na pewno kameralny, może nawet intymny „Notes from the Wall” w reżyserii trójki słynnych Belgów: Siebe Vanhee, Nicolasa Favresse i Seana Villanuevy O’Driscolla.

Bohaterów filmów „Age of Ondra” czy „Dawn Wall” chyba nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać. Te świetnie zrealizowane produkcje wprowadzają widza w świat wspinaczki na najwyższym poziomie. Warto również poznać pełną zwrotów akcji historię wspinaczki na Madagaskarze – opowiada o niej film „Blood Moon”. Serię filmów dotyczących wspinaczki skalnej dopełnia czeski „From a hammer to a drill”, w którym poznajemy intrygującą postać Petra Špeka Slaniny – słynnego w Czechach „profesora” wspinaczki klasycznej w piaskowcu. Widzowie będą też mieli okazję „zatopić się” w puchu za sprawą pięknie zrealizowanego filmu „Zabardast”. Słynny reżyser Jerome Tanon śledzi przygody grupy freeriderów, którzy odwiedzają Karakorum w poszukiwaniu najpiękniejszych linii zjazdowych na świecie.

Na tegorocznej liście dodatkowych atrakcji są również zawody w trail runningu, klub kulturalny, warsztaty fotograficzne i rozbudowane spotkania z autorami książek górskich. KFG odwiedzą również ratownicy TOPR, eksperci z TPN, biegacze górscy, skiturowcy, podróżnicy, a nawet prawnicy… specjalizujący się w prawnych zagadnieniach związanych z górami.                          RED

Więcej na: www.kfg.pl

 

Zobacz aktualności

Zobacz też