Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

10.04.2019

Górski Kolos dla Andrzeja Bargiela

Miasto Gdynia/Przemysław Kozłowski
(fot. )

W Gdyni niespodzianki nie było. Kolosa w kategorii „Alpinizm” mógł otrzymać tylko Andrzej Bargiel za zjazd na nartach z K2. Impreza po raz kolejny biła rekordy popularności.

21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów przeszły do historii. Kapituła Kolosów po raz kolejny przyznała statuetki za podróżnicze dokonania. Super Kolos za całokształt osiągnięć trafił w ręce czeskiego żeglarza, Richarda Konkolskiego. 75-letni dziś żeglarz był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa. Portem, z którego przez wiele lat wyruszał w swoje rejsy, był Szczecin.

Kolosy za rok 2018 otrzymali: Szymon Kuczyński (kategoria „Żeglarstwo”), Kamila Kielar („Podróże”), Michał Woroch i Maciej Kamiński („Wyczyn roku”) oraz Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik („Eksploracja jaskiń”).

W kategorii „Alpinizm” zwycięzca mógł być tylko jeden – Andrzej Bargiel, który w lipcu ubiegłego roku najpierw wszedł na K2, a następnie dokonał pierwszego, kompletnego zjazdu na nartach z wierzchołka drugiej najwyższej góry świata aż do bazy. W jego imieniu statuetkę odebrał Janusz Gołąb, który uczestniczył w wyprawie Bargiela. Dwa równorzędne wyróżnienia kapituła przyznała dwóm duetom młodych wspinaczy – Dawidowi Sysakowi i Patrykowi Różeckiemu za wytyczenie nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii oraz Łukaszowi Dudkowi i Jackowi Matuszkowi za nową drogę „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach. Ten ostatni otrzymał także nagrodę ufundowaną przez Miasto Gdynia. Jest to 15 tys. zł na realizację projektu wyprawy – dla młodych i „wiecznie młodych” podróżników (Nagroda im. Andrzeja Zawady).

Natomiast Nagrodę Dziennikarzy otrzymali Pamela i Krzysztof Kaczmarkowie, córka i ojciec, którzy swoimi opowieściami o podróżach po Bułgarii pokazali, jak można połączyć realizację nietuzinkowej pasji, jaką jest highline, czyli chodzenie po wąskiej, elastycznej taśmie zawieszonej na wysokości, z dogłębnym poznawaniem kultury i lokalnych tradycji. Nagrodę podczas gali wręczył Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.” i przewodniczący kapituły.        RED

Zobacz aktualności

Zobacz też