Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Od redakcji |

NPM 11/2015

NPM 11/2015
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Cylka
(fot. arch. Tomasza Cylki)
W ostatnich tygodniach jednym z najgorętszych tematów były dyskusje o uchodźcach z Syrii czy Iraku. Pomagać czy nie? Przyjmować czy odsyłać? Przez te gorące i rozpalające niesłychane emocje debaty zapomnieliśmy nieco o dalekim, położonym u stóp Himalajów, Nepalu. A to przecież ten biedny kraj dotknęło w kwietniu tego roku straszne trzęsienie ziemi.

Nam, ludziom gór, pomoc tamtejszym mieszkańcom powinna szczególnie leżeć na sercu. Kto z nas nie marzył o tym, żeby zobaczyć Mount Everest na własne oczy? By chociaż dojść do najsłynniejszej bazy górskiej na świecie i poczuć tę niesamowitą, wysokogórską atmosferę? Teraz mamy szczególną okazję do pokazania Nepalczykom, że ich los nie jest nam obojętny.

Wiele polskich organizacji zaangażowało się w konkretną pomoc. Mnie szczególnie zaimponował poznaniak Maciej Pastwa, który zdecydował się sprzedać swoje mieszkanie, żeby zebrać pieniądze na odbudowę jednej ze szkół. Ktoś może powiedzieć, że był w komfortowej sytuacji, bo ma inny dach nad głową i mógł sobie pozwolić na taką decyzję. Zgoda – ale ilu ludzi mogłoby postąpić podobnie, a nawet o takim poświęceniu nie pomyślało? Pastwa z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami ze Stowarzyszenia „Lepszy Świat” zebrał dodatkowe pieniądze na portalu PolakPotrafi.pl i budowa placówki dla dzieci niedługo się zacznie. To najbardziej wymierny efekt naszej solidarności z Nepalem. Zachęcam do przeczytania wywiadu z Maciejem Pastwą. Jego zaangażowanie może być inspiracją dla wielu.
W tym numerze publikujemy też rozmowę z Krzysztofem Knofliczkiem, gospodarzem między innymi schroniska PTTK na Kudłaczach, które zajęło jedno z ostatnich miejsc w IV Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”. Właściciel obiektu sam zareagował na tak niską lokatę, dlatego oddaliśmy mu nasze łamy. Moim zdaniem to bardzo smutny wywiad, bo widzę, że gospodarz ma pretensje do redakcji, ankieterów i całego świata, ale nie ma ani jednej refleksji, że może jednak nie wszystko robi dobrze. Kryteria rankingu były jednakowe dla wszystkich. Jedni od kilku edycji są w czołówce, inni okupują dolne rejony tabeli. W tym naprawdę nie ma żadnego przypadku. Szczerze zachęcam do lektury tej rozmowy, żebyście mogli wyrobić sobie w tej sprawie własne zdanie.

 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też