Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

To już 15. edycja warszawskiej Terry

NPM 11/2015
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Już po raz piętnasty w pierwszy weekend grudnia fotografujący podróżnicy oraz przyrodnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła. To jubileuszowa edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych

W programie znalazły się: święta i życie codzienne nad Gangesem, opowieści z ponad 1001 dni spędzonych w Omanie i etnograficzna podróż po Indonezji. Jest także długa rowerowa wyprawa po Ameryce Południowej i Australii, dzikie i magiczne Karpaty Wschodnie, poszukiwanie Orientu w Iranie, różnorodny Ekwador i fascynująca przyroda Galapagos, a także wspaniała trasa dookoła Annapurny w Nepalu. Jak zatem widać, górskich tematów – zwłaszcza w niedzielę – nie brakuje. W tym roku pokazy odbędą się 5 i 6 grudnia w kinie Wisła (pl. Wilsona 2) w Warszawie. Bilet na jeden półtoragodzinny pokaz kosztuje 17 zł, a karnet na jeden dzień 50 zł. Przedsprzedaż przez Internet na www.festiwalterra.pl zaczęła się 1 października, a w kasie kina bilety będą dostępne od 3 grudnia.
RED
Więcej informacji: www.festiwalterra.pl

PROGRAM

sobota 5 grudnia 2015

godz. 11
GANGES – MISJA BEZ WIZJI

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Wybierzemy się z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami do Allahabadu na święto Kumbh Mela będące największym religijnym zgromadzeniem świata. Dotrzemy też do mniej znanych miejsc nad Gangesem we wschodniej części Indii (stany Bihar i Zachodni Bengal), przyglądając się ceremoniom religijnym i świętom oraz życiu codziennemu.

godz. 13.30
W CIENIU MINARETÓW – OMAN

Marek Pindral
Posłuchamy orientalnej opowieści Marka Pindrala, który spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, opowieści splecionej z wielu wątków. Poznamy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek, oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem Marka na modły do meczetów, które w Omanie potrafią latać niczym dywany…

godz. 16
PIĄTA PŁEĆ I INNE TAJEMNICE INDONEZJI

Anna Jaklewicz
Autorka zabierze nas w podróż po odległych rejonach Indonezji zamieszkanych przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Poznamy bliżej bissu – tzw. piątą płeć, czyli transpłciowych szamanów. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym, kilkudniowym rytuałom pogrzebowym organizowanym nawet kilka lat po śmierci!

godz. 18.30
ROWERAMI NA KRAŃCE ŚWIATA

Agnieszka i Mateusz Waligórowie
Będziemy uczestniczyć w niezwykłej rowerowej podróży na krańce świata, przejeżdżając w ciągu dwóch lat aż 16 000 kilometrów rowerem przez Amerykę Południową i Australię. Agnieszka i Mateusz Waligórowie opowiedzą o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów, o mieszkańcach górskich wiosek, polskich śladach w argentyńskiej prowincji i wspinaczkach.

Niedziela 6 grudnia 2015

godz. 11
KARPATY WSCHODNIE – NASZE WSPÓLNE DZIEDZICTWO

Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk
Dwójka podróżników przedstawi nam fotograficzną opowieść o wschodnich Karpatach, jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy, symbolicznym końcu świata ukrytym na styku trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Pokażą nieskażoną cywilizacją przyrodę, ale również zaklęty w czasie świat ludzi wciąż żyjących w rytmie wyznaczanym przez prawa natury.

godz. 13.30
IRAN – W POSZUKIWANIU SKARBÓW ORIENTU

Anna i Marcin Szymczakowie
Wyruszymy razem z Anną i Marcinem Szymczakami w podróż do Iranu. Ugoszczą nas Persowie – otwarci i pomocni – oraz żyjący w górach nomadzi. Odwiedzimy miasta: Isfahan, Shiraz, Kashan i zagubiony w pustynnym pyle Yazd i Kerman. Będziemy się wspinać na najwyższy szczyt kraju, drzemiący wulkan Demawend. Dotrzemy też na skraj najgorętszej na świecie pustyni Lut.

godz. 16
EKWADOR – W CIENIU WULKANÓW  I NA PLAŻACH GALAPAGOS

Mariusz Jachimczuk
Wspinając się na andyjskie ośnieżone szczyty, przemierzając amazońską dżunglę i podróżując po Ekwadorze z Mariuszem Jachimczukiem, odkryjemy zjawiskowe krajobrazy, kolonialną architekturę, ciekawe noworoczne zwyczaje oraz niezwykłą endemiczną przyrodę Wysp Galapagos.

godz. 18.30
DOOKOŁA ANNAPURNY – TO BYŁ NAJPIĘKNIEJSZY TREKKING ŚWIATA

Marek Arcimowicz
Powędrujemy himalajskim szlakiem dookoła Annapurny w Nepalu, oglądając podczas fascynującej pieszej wędrówki niemal wszystkie strefy klimatyczne Ziemi w trzy tygodnie. Poprowadzi nas Marek Arcimowicz, który wracał tam wielokrotnie jako przewodnik, obserwując i dokumentując przy okazji historię przemian w tym rejonie.

_____________

Everest nie tylko w kinie. Trafia na deski teatru!

Tego jeszcze nie było. Górski spektakl z Everestem w tle trafia do teatru. Taką niespodziankę dla miłośników teatru i gór przygotowała scena w Jeleniej Górze.
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze przygotował realizację tekstu Radosława Paczochy „Każdemu Everest”. Autor jest między innymi współscenarzystą filmu „Być jak Kazimierz Deyna”, w którym główną rolę grał Przemysław Bluszcz. Spektakl reżyseruje Piotr Jędrzejas, dyrektor naczelny teatru, a także przewodnik górski.
Spektakl „Każdemu Everest” jest dramatycznym, a jednocześnie pięknym obrazem wyzwań, jakie stawiają przed sobą uczestnicy wypraw wysokogórskich i ekspedycji. Ich sens odkrywa się dopiero po zdobyciu pewnej wysokości nad poziomem morza. Radosław Paczocha w swoim tekście mierzy się z Everestem niezwykłości ludzi stojących za polskim himalaizmem, Everestem niezrozumienia zwykłych śmiertelników i Everestem pragnień, wspinania i potrzeby ekstremalnych doznań. Mierzy się także z powszechnym wyobrażeniem na temat polskich himalaistów, które ukazane w różnych kontekstach przestają być jednoznaczne. Podejmowanie tematyki górskiej na deskach polskiego teatru jest zjawiskiem niespotykanym. Z tym większym zainteresowaniem wszyscy miłośnicy gór czekają na tę premierę teatralną.
Zaplanowano ją na 24 października na Scenie Studyjnej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Występują Małgorzata Osiej-Gadzina, Bogusław Kudłek, Bogusław Siwko oraz gościnnie Sebastian Świerszcz. Jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia został „n.p.m.”. Więcej o tym spektaklu, a także o obecności tematyki górskiej na deskach teatru znajdziecie w kolejnym wydaniu naszego magazynu.
RED
Więcej informacji: www.teatrnorwida.pl


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też