Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Flesz |

Zachodni kraniec Sudetów

NPM 4/2016
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Rzeczycki
(fot. Tomasz Rzeczycki)
A gdyby tak powiedzieć, że Sudety sięgają aż do Kyjova? I jeszcze dodać, że w tym zdaniu nie ma ani jednej pomyłki? Ani błędnej transkrypcji z cyrylicy nazwy stolicy Ukrainy, ani przesunięcia śląskich gór hen na wschód, za Bieszczady?

Tym razem pisząc o Kyjovie, mam na myśli maleńką wioskę w Republice Czeskiej, położoną na styku Gór Łużyckich i Wyżyny Dieczyńskiej. Te pierwsze są ostatnim na zachodzie sudeckim pasmem górskim. Wyżyna Dieczyńska natomiast do Sudetów już nie należy, chociaż swym skalnym wyglądem bardzo przypomina Góry Stołowe. Podzielona granicą czesko-niemiecką znana jest też jako Czeska lub Saksońska Szwajcaria albo po prostu jako Góry Połabskie. Najdalej na wschód ten „szwajcarski” zakątek sięga właśnie do czeskiego Kyjova. To z tej malutkiej wioski można się wybrać zarówno na przechadzkę na pobliski Vápenný vrch (548 m n.p.m.), jak i w drugą stronę, doliną rzeczki Křinice do ruin kyjovskiego zamku. O ile jednak wycieczka z Kyjova w Sudety polega na wspinaczce, to wędrówka na zachód, na Wyżynę Dieczyńską oznacza przyjemny spacer doliną potoku. Góry Łużyckie nie są bowiem oddzielone od Wyżyny Dieczyńskiej przełęczą. Wręcz przeciwnie. Obrazowo można powiedzieć, że wyżyna rozpoczyna się właśnie na ich zboczach. Chociaż bliższe prawdy byłoby stwierdzenie, że między jednymi i drugimi przebiega uskok tektoniczny, który w języku czeskim nazywa się Lužický zlom.
Kyjov zasługuje na uwagę także z powodu ciekawostki statystycznej. Przed wybuchem drugiej wojny światowej mieszkało tu prawie pół tysiąca osób, a po wojnie wieś zaczęła się wyludniać. W 1991 roku liczyła zaledwie osiem domów i 22 mieszkańców. Natomiast w 2013 roku budynków było dużo więcej niż zameldowanych tu osób: 46 do 21. Wygląda więc na to, że turysta nie będzie mieć problemu ze znalezieniem noclegu w tym urokliwym zachodnim krańcu Sudetów.
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też