Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.” FORUM

Góry za granicą - Szkocja Glenshee

ArcticShadow - 2009-12-21, 22:22
Temat postu: Szkocja Glenshee
Robiac porzadek wsrod starych fot na kompie,znalazlem pare zdjec z bardzo fajnej wycieczki,z czasow kiedy mieszkalem w Szkocji do chyba najslynniejszej w calym zjednoczonym krolestwie stacji narciarskiej Glenshee.Moze gory dookola nie sa imponujacych rozmiarow ale bardzo duza wybitnosc terenu sprawia wrazenie jakbysmy byli w duzo wyzszych gorach.
Z tego co pamietam wyjazd zorganizowalismy w lipcu a sklad osobowy to ja moj ojciec i szkocki przyjaciel Stuart.
Wysokosc gory na ktorej sie znalezlismy to 932mnpm,co jak na warunki brytyjskie calkiem niezly wynik.

Droga dojazdowa z Dundee jako ciekawostka moge podac ze jest to najwyzej biegnaca droga w calym UK,w najwyzszym punkcie lezy na wysokosci 670mnpm.

Droga na szczyt.Jak na lipiec to naprawde bylo chlodno.

stacja meteorologiczna na szczycie.

Tutaj juz panoramki ze szczytu.mielismy szczescie bo pomomo tego ze wyciag dziala caly rok na gorze i na szlaku nie spotkalismy praktycznie nikogo.

Tak sie konczy lekcewazenie gor i warunkow jakie w nich panuja.stuart nie byl na to przygotowany :mrgreen:

(ojciec z synem)na kolejnym wspolnie zdobytym szczycie :mrgreen:

A tutaj z tego co pamietam zalozyciele schroniska:moge sie mylic,w koncu troszke miesiecy uplynelo od tamtej wycieczki.

No i widok na cala stacje narciarska.Polozona jest w kompletnej dziczy,obok nie znajdziecie zadnych domostw czy gospodarstw.

to by bylo na tyle.gory te sa przepiekne i naprawde warte zobaczenia.No i co najlepsze kompletnie puste!!!Mozna naprawde uslyszec swoje mysli.I poczuc kontakt z natura.
Pozdrawiam

ck - 2009-12-22, 15:12

Fajny wypadzik, gratuluję. Na nowy rok wybieram się własnie do Szkocji:) Fajnie, ze nie miales w kolo obcych ludzi, to myślę wazny aspekt w wędrówkach:)
gustavo - 2010-01-03, 12:10
Temat postu: Re: Szkocja Glenshee
ArcticShadow napisał/a:
gory te sa przepiekne i naprawde warte zobaczenia.No i co najlepsze kompletnie puste!!!Mozna naprawde uslyszec swoje mysli.I poczuc kontakt z natura.

Od pewnego czasu szkockie góry jawią mi się jako wędrówkowy raj... ;-)

ArcticShadow - 2010-01-05, 18:41

I dobrze ci sie jawia!sa niezwykle piekne i klimatyczne.Ja w koncu miedzy styczniem a lutym sprubuje zdobyc Ben nevis.To wstyd ze do tej pory nie bylem na szczycie a troche tam mieszkalem.Teraz bede mial tylko jeden dzien na dojazd i wejscie:-)
ck - 2010-01-05, 19:54

ArcticShadow, byłem teraz sylwka spędzić właśnie blisko Glen Shee, bo w Glen Prosa, Glen Clova, Gleb Doll...

Nie lazłem nawet na Ben MacDui, nawet tam nie jechałem, bo śniegu mnóstwo, trudno torować, bo niezłażone były munrosy koło mnie.

Napisałem relację, ale nie postnąłem jej jeszcze, bo mi się nie podoba tak całkowicie jakbym chciał (nie zanudzać);

Co do Ben Nevisa to dobrze się dowiedz jakie są warunki pogodowe, bo może być kiepawo: albo weź rakiety i weź też raki. Bo powiem Ci, ze torowanie to mordęga, a druga mordęga to iść po zamarźniętym, zlodziałym albo twadrym zwianym śniegu blisko obrywu bez dobrego gripu, jak miałem. Ja rakiet i raków nie miałem i mialem kogoś pod opieką, tak że.. :lol: miej to w świadomości :-/

Ronc - 2010-01-05, 20:54

CK czy czasem teraz ostatnio ktoś nie odpadł od ściany z Ben Nevisa? Jakieś info mam, że niedawno w Szkocji zginęło 2 lub 3 alpinistów. Możesz poszperać? Dzięki
gustavo - 2010-01-05, 20:59

Chyba chodzi Ci o te wypadki lawinowe:

http://www.outdoorsmagic....le/mps/uan/6552

Ronc - 2010-01-05, 21:09

Dzięki Gustavo. Właśnie to chciałem potwierdzić a nie mogłem wyszperać.

Artctic Shadow w zimę uważaj na Bena. To strasznie kapryśna góra. Powodzenia i rozwagi!

ArcticShadow - 2010-01-06, 10:39

Ronc spokojnie bede na niego na maksa uwazal.Oczywiscie planuje wejscie trasa kucykow :oops: ale w ciagu jednego dnia nie chce ryzykowac jeszcze wiecej.Jak mieszkalem jeszcze w szkocji to duzo sie nasluchalem o ''jadowitej Gorze''wiec nie zamierzam jej lekcewazyc.Samo wyjscie zalezy od tego czy kumpel skoluje raki i rakiety.Bo ja lece praktycznie na pusto.Jak nie zalatwi to moge zapomniec,i przyjdzie czekac na jakis kolejny wiosenny wypad do szkocji(tym razem juz atak polnocna sciana).w kazdym razie mam niezwykla ochote na benka zima.Pozdrawiam