Poprzedni temat «» Następny temat
Schronisko
Autor Wiadomość
Mivhal

Wysłany: 2010-02-17, 23:50   Schronisko

Witam.

Jest to mój pierwszy temat na tym forum więc chciał bym się przywitać :).

A teraz konkretnie.

Od paru lat chodzi mi pomysł wykupienie, wydzierżawienia lub wzięcia pod opiekę jakiegoś nieużywanego schroniska, chatki bądź bacówki następnie doprowadzenie jej do stanu używalności i prowadzeniu takiego miejsca prze zemnie oraz przez ludzi gór.

Co myślicie na ten temat ? Czy są w polskich górach jakieś miejsca gdzie jest takie miejsce gdzie przydało by się schronisko, ale dawniej tam było ?

Pozdrawiam Michał.

mhu1979 
Blokers pospolity

Wysłany: 2010-02-18, 10:13   

Witam,

Pomysl uwazam za zacny, ale mysle, ze wymagajacy wiele wyrzeczen i poswiecen. Jesli patrzysz pod katem zarobku, to musialbys zdobyc miejsce w okolicach stokow narciarskich i wyciagow, w Tatrach lub w okolicach latwych i popularnych szlakow spacerowych latwo dostepnych dla tzw "klapkowiczow". W tych miejscach jednak schronisk jest wiele i raczej nikt nie zrezygnuje samemu z prowadzenia interesu. Latwiej o takie miejsca w gorach mniej komercyjnych, jednak tam raczej fortuny nie zarobisz. Mysle, ze to bardziej zabawa dla pozytywnie zakreconych :-) . Poczytaj sobie na tym forum tematy dotyczace np. Chatki u Kuby, Skalanki, Chatki Gorzystow czy chociby Odrodzenia.

Pozdrawiam

aknah 

Wysłany: 2010-02-18, 12:14   

Ja tez kiedys miałam marzenie o schronisku, ale najlepiej w takim wypadku wydzierżawić bądź kupić coś co już istnieje, a o takie miejsce bardzo trudno!
ale jakbys szukał wspólnika to ja chętnie ;-)

Mivhal

Wysłany: 2010-02-18, 12:57   

Dziękuje za odpowiedzi.

Nie zależy mi za bardzo na zarobkach lecz na prowadzeniu fajnego miejsca :) Zarobki nie muszą być duże ale musiały by pokryć koszty utrzymania schroniska. Chodziło mi o otworzenie miejsca które działało by na zasadzie skalnika.

Może znacie jakieś miejsca gdzie można by otworzyć takie schronisko ?

adamus 

Wysłany: 2010-02-18, 14:52   

przeanalizuj GSB tam sa dziury w miejscach na nocleg, ale jak mówili przedmówcy nie nastawiaj sie na duży dochód...bo miejsca klapkowych turystów juz sa obłożone schronami

Mivhal

Wysłany: 2010-02-18, 15:33   

Tak jak mówiłem wcześniej nie nastawiam się na duże zarobki lecz musiały by pokryć koszty utrzymania schroniska, nie chce z tego żyć chce porostu prowadzić takie miejsce, lecz nie tylko ja bo było by to nie możliwe ale wiele więcej osób. Chciał bym żeby wglądało to tak jak w schronisku "skalniki" .

Cały czas poszukuje takiego miejsca na razie udało mi się znaleść tylko jedno takie miejsce Metysówka

Kiczora 
161-278 m. n.p.m.

Wysłany: 2010-02-19, 09:25   

Mivhal napisał/a:
Cały czas poszukuje takiego miejsca

O ile mnie pamięć nie zawodzi, to Metysówka była (albo na jej miejscu stała) 40 wiosen temu chatka studencka którejś z krakowskich uczelni.
Szukaj, a może znajdziesz, ale łatwo nie będzie.
Gdybyś był bogaty, to pewnie sam postawiłbyś chatkę. Miejsc w górach, gdzie schronisko by się przydało jeszcze jest trochę. Np. Lubań w Gorcach. Przedwojenne przy szczycie spalono podczas wojny, drugie pod szczytem przy szlaku na Czorsztyn spłonęło na początku lat '70 (a taką dobrą wodę źródlaną z sokiem malinowym tam w kuflach od piwa serwowano!!! Och).
Coś gotowego do remontu to chyba najszybciej w którymś z przysiółków lub skraju wsi chociażby w Beskidzie Niskim. Tamże zostały jeszcze popadające ruinę zabudowania po gospodarstwach PGR, jak - sięgam pierwszy lepszy z pamięci - Szklary (pomiędzy Królikiem Polskim a Daliową).
Ładniejsze miejsce z dawnymi budynkami PGR jest przy żółtym szlaku za Lipowcem na trasie ku Przełęczy Beskid nad Czeremchą przed przecięciem ze szlakiem niebieskim tzw. Bielcza (Bełcza).

Satan 
Ostatni Szyderca

Wysłany: 2010-02-19, 11:32   

Fajnnym miejscem na schron byłaby też Przeł. Sucha w Górach Bialskich...

Dark Side of N.P.M.

Mivhal

Wysłany: 2010-02-20, 12:58   

Wiem że jest wiele miejsc w którym przydały by się schroniska ale budowa nowego schroniska nie wchodzi w grę ponieważ koszty są kosmiczne :) Niestety wiem że mało jest takich niedziałających schronów, ale jak narazie jeden już znalazłem... Mam nadzieje że uda mi się znaleźć też inne niedziałające schroniska/ bacówki/ chatki choć ciężko mi to idzie.

Satan 
Ostatni Szyderca

Wysłany: 2010-02-20, 13:33   

Może zaadoptować jakąś chacinkę w B. Niskim by się dało, tam tego jest od groma...chyba... :roll:

Dark Side of N.P.M.

menel 
lew kanapowy

Wysłany: 2010-02-20, 13:52   

Mivhal,pociągnij za język Wagabundę.On zdaje się coś wie w tej materii.

Mivhal

Wysłany: 2010-02-21, 22:21   

menel napisał/a:
Mivhal,pociągnij za język Wagabundę.On zdaje się coś wie w tej materii.

Kontakt nawiązany :D

Lecz na razie stoję w martwym punkcie- szukania odpowiedniego miejsca :) Więc jak ktoś posiada jakieś przydatne informację z chęcią się z nimi zapoznam.

Pozdrawiam Michał.

ŁukaszPace 

Wysłany: 2010-02-26, 17:21   

Cytat:
Fajnnym miejscem na schron byłaby też Przeł. Sucha w Górach Bialskich...

no to fajnie trafiłeś Satan

jeszcze pomyśl o byłych przejściach granicznych oczywiście w strefie Szengen tych turystycznych i o małym ruchu stoją tam budy domki domy itd . , i jak już jesteśmy w bialskich to na przreł Płoszczyna (dawne przejście graniczne) jakiś knedlik wynajął właśnie taki obiekt na noclegi i małą gastronomię miejsce urokliwe.

jak już coś będziesz miał to daj cyne TU

Odpowiedz do tematu