Poprzedni temat «» Następny temat
Wschody i zachody słońca
Autor Wiadomość
Michun 
SOCJOPATA

Wysłany: 2012-07-20, 11:12   Wschody i zachody słońca

Wschód słońca na Babiej to kultowe zjawisko , które każdy górski łazęga powinien przeżyć

Ja mam jednakże pytanie o inne miejscówki zdatne do oglądania tego zjawiska.
Konkretnie chodzi mi o szczyt Jaworzyny Krynickiej .
O ile pamiętam , na wierzchołku jest spora polana szczytowa. Czy ktoś wie, czy jest stamtąd dobry widok na wschód słońca w sierpniu?
A może jakieś inne miejsce w pobliżu Krynicy , Muszyny itp?
Sądząc z tej panoramy , powinno być ok:
http://www.jaworzynakryni...ts&contentId=13

lucyna 

Wysłany: 2012-07-20, 15:51   

Aj tam aj tam, byle Beskid Sądecki. Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o arłamowskich połoninach? Tak w żargonie turystycznym nazywamy okolice nieistniejącej wsi Arłamów. Nie mylić z ośrodkiem Arłamów, on powstał na gruntach Jamnej. Jezu, jak tam jest ładnie. Cudna pustka, zapachy traw i ziół oszałamiają, wokół nikogusieńko, tam nawet starzy wyjadacze nie zaglądają za to tropów jest multum. Wpadliśmy na stadko dzików, trawy jak za dawnych dobrych lat na połoninach sięgają po pas. Jak będę miała zdjęcia to wrzucę tekścik o tej bramie wiodącej do raju. Stamtąd musi być cudny widok. Na razie widzę go oczyma wyobraźni pomna na te cudowności, które obserwowałam z Arłamowa ośrodka. A i teren jest odpowiedni, poniżej połoninek jest wiata w której można przenocować. O ile ktoś nie boi się miśka, bywa, że da łomot niepożądanym gościom.
Oczywiście, arłamowskie połoniny to nie Bieszczady ale tereny Suchego Obycza vel Turnicy, czyli Góry Sanocko-Turczańskie, tę część nazywano niegdyś także Pogórzem Przemyskim.
Coś dla Buby, byłaby zachwycona okolicą jako i ja jestem ;-)

Vlado 

Wysłany: 2012-07-20, 16:28   

Może nie do końca to czego szukasz ;-) Turbacz (jak i inne miejsca w Gorcach) i wschodzące słońce oświetlające Tatry.

Michun 
SOCJOPATA

Wysłany: 2012-07-20, 16:35   

Lucyno , przepraszam ,ale chyba się nie zrozumieliśmy. Ja zadałem konkretne pytanie o konkretną sprawę , rozumiem , że można trochę zboczyć z tematu:
Vlado napisał/a:
Może nie do końca to czego szukasz ;-) Turbacz
ale nie tak całkowicie...
Po prostu pewnikiem tam będę a na Jaworzynie byłem dawno i nie pamiętam ,jak się układa widok w stosunku do stron świata i wschodu w sierpniu: polecę tam o trzeciej w nocy, o piątej wzejdzie słońce a tu zonk : będzie gdzieś za smrekami... :mrgreen:

lucyna 

Wysłany: 2012-07-20, 16:57   

Przepraszam, mam tylko jedno usprawiedliwienie. Mi dziś wszytko kojarzy się z tym cudnym miejscem. ;-)

Michun 
SOCJOPATA

Wysłany: 2012-07-20, 17:56   

No chyba ,że tak ;-) chwilowo wybaczam :-D

menel 
lew kanapowy

Wysłany: 2012-07-20, 19:03   

Michun, jakbyś nie miał co robić to polecam zapodać na Gorc Kamienicki.Tam masz wszystko. :-D

Michun 
SOCJOPATA

Wysłany: 2012-07-20, 20:22   

Menel ,mapę zgubiłeś ? :-P Ale dobrze ,przyjmuję typa na przyszłość :-D

buba1

Wysłany: 2012-07-22, 22:06   

lucyna napisał/a:
Aj tam aj tam, byle Beskid Sądecki. Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o arłamowskich połoninach? Tak w żargonie turystycznym nazywamy okolice nieistniejącej wsi Arłamów. Nie mylić z ośrodkiem Arłamów, on powstał na gruntach Jamnej. Jezu, jak tam jest ładnie. Cudna pustka, zapachy traw i ziół oszałamiają, wokół nikogusieńko, tam nawet starzy wyjadacze nie zaglądają za to tropów jest multum. Wpadliśmy na stadko dzików, trawy jak za dawnych dobrych lat na połoninach sięgają po pas. Jak będę miała zdjęcia to wrzucę tekścik o tej bramie wiodącej do raju. Stamtąd musi być cudny widok. Na razie widzę go oczyma wyobraźni pomna na te cudowności, które obserwowałam z Arłamowa ośrodka. A i teren jest odpowiedni, poniżej połoninek jest wiata w której można przenocować. O ile ktoś nie boi się miśka, bywa, że da łomot niepożądanym gościom.
Oczywiście, arłamowskie połoniny to nie Bieszczady ale tereny Suchego Obycza vel Turnicy, czyli Góry Sanocko-Turczańskie, tę część nazywano niegdyś także Pogórzem Przemyskim.
Coś dla Buby, byłaby zachwycona okolicą jako i ja jestem ;-)

Bardzo lubie pogorze przemyskie a w rejonie suchego obycza krecilam sie juz pare razy :) Jest tam tez jedna gorka z ktorej widok jest az po bieszczadzkie polininy-wiec moze i na wschod slonca by sie nadal? :-P .
ale o wiatce nic nie wiem- wiec za namiar na lokalizacje jej bede bardzo wdzieczna.

na wiecznych wagarach od życia..

lucyna 

Wysłany: 2012-07-23, 05:33   

Tamtejsze okolice są idealne na wschody słońca, widziałam z Arłamowa, rewelacja.
Dawny Arłamów do dolina wciśnięta pomiędzy drogę, a granicę z Ukrainą. Jak jesteś w miejscu, gdzie odchodzi droga do ośrodka (on powstał w Jamnej, a nie w Arłamowie) patrzysz się w drugą stronę, tu jest jedna z najpiękniejszych panoram jakie znam. Potem idziesz w dół, nie tą drogą stworzoną przez ośrodek ale tą starszą w stronę granicy. Trasę widzisz jak na dłoni, ciągle w dół, potem koło miejsca po cerkwi (pozostał tylko krzyż) podchodzisz z 300 m w górę i po prawej stronie na brzegu potoczku jest wiata. To królestwo myśliwych, ambon i lizawek jest od diabła i trochę, lizawki i nęciska z karmą są na linii strzału z ambony więc polecam czerwony kolor aby być widocznym. Znowu w południowo-wschodniej Polsce myśliwy wziął swego kolegę myśliwego za dzika i go zabił, uważać trzeba jak cholera.
Robert zrobił zdjęcia, okolica wyszła rewelacyjnie piękna. Za chwilę dam je na stronę, nie wiem kiedy opracuję temat, na razie będą tylko fotografie. Musisz tylko uważać na ochronę ośrodka, pilnują jak diabli. Nie możesz zbliżać się do terenu budowy, jest monitorowany, nie pozwolili mi nawet wejść na drogę łączącą Jamną i Arłamów, nie wiem czy ją znasz. To ta z serpentynami, widoki stamtąd są cudne, ale nie wolno i już. Nie udało mi się przekonać ich szafa mimo iż kiedyś z nimi współpracowałam, kwestia bezpieczeństwa i już. Wczoraj skontrolowali Sonkę, pilnowali mimo ulewy.

PS.
Nie wiem czy dobrze robię ale wrzuciłam na stronkę zdjęcie z krzyżówką i wiatką.

Marco 

Wysłany: 2012-07-23, 07:43   

Sam uczestniczyłem w czymś takim na Wysokiej w Pieninach... widok też niczego sobie...

catty101 

Wysłany: 2012-07-23, 22:25   

Hahaha nikt nie odpowiedział sensownie na pytanie Michuna :mrgreen:
Mi wschody słońca w górach kojarzą się raczej z jakimś dzikim szczytem, ewentualnie tarasem schroniska. Raczej nie wybrałabym Jaworzyny na podziwianie wschodu, tam są jakieś budynki, infrastruktura wyciągu, ktoś nawet wspominał o plastikowych dinozaurach, ogólnie ten szczyt nie przypadł mi do gustu, ale akurat widok na wschód jest rozległy, wydaje mi się, że powinno być ok, słońce w sierpniu już nie będzie tak bardzo na północny wschód ;-)

Vlado 

Wysłany: 2012-07-23, 22:51   

catty101 napisał/a:
Hahaha nikt nie odpowiedział sensownie na pytanie Michuna :mrgreen:

Bo zadał bezsensowne pytanie :mrgreen:

moli 

Wysłany: 2012-07-23, 22:51   

A ja z racji w końcu umieszczenia kilku fot z USA, na ogładanie wschodu słońca proponuję punk widokowy Grand Canion Villey

My mieliśmy taki widok:

menel 
lew kanapowy

Wysłany: 2012-07-23, 22:53   

Moli, trudno.. jakoś to będzie. :-D

Odpowiedz do tematu