Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Akcesoria

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

Znajdziesz tu informacje dotyczącyce akcesoriów oraz ekwipunku turystycznego. O tym, jakie akcesoria polecamy, w jakich warunkach się sprawdzą i kogo zadowolą.

Znalezione poradniki (22)

Wędrówki z dzieckiem na plecach nie da się porównać do niczego, co dotychczas robiliśmy w górach. Na jej powodzenie ma wpływ wiele niezależnych czynników. Kluczową jednak kwestią okazuje się wygoda i bezpieczeństwo najmłodszych turystów.

autor: Jarosław Tomaszewski

Nie doszłoby do wielu górskich dramatów, gdyby każdy wychodzący na szlak turysta miał ze sobą czołówkę. Nieco przejaskrawionym tego przykładem mogą być wieczorni wędrowcy uwięzieni na drodze wiodącej z Morskiego Oka.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Zwykle nazywa się je stuptutami od francusko brzmiącej nazwy stop tout. Zgodnie z polskim tłumaczeniem – mają zatrzymać wszystko.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zegarek outdoorowy to nie modny gadżet noszony na nadgarstku
przez turystę czy wspinacza. Z powodzeniem zastąpi kompas, wskaże wysokość i ostrzeże przed nadchodzącą burzą.

autor: Jarosław Tomaszewski

Kije trekkingowe to niezbędny górski gadżet. Nawet te najtańsze znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo Waszej wędrówki.

autor: Jarosław Tomaszewski

Nic tak bardzo nie irytuje, jak wyczerpujące wszystkie siły torowanie drogi w głębokim śniegu. Problem niemal całkowicie rozwiązują rakiety śnieżne. Mimo że są znane od dawna, dopiero w ostatnich latach przeżywają renesans.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Termos to coś więcej niż blaszany pojemnik z nakręcanym kubkiem. Jego rozgrzewająca zawartość podczas zimowej wędrówki staje się towarem na wagę złota. Nie wszyscy jednak wiemy, że każdy termos równie dobrze sprawdzi się podczas letnich upałów.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Co łączy zimowe przejście północnej ściany Eigeru i wędrówkę po zaśnieżonej grani Tatr? Pozornie nic. Jest jednak jeden sprzętowy szczegół. By zmierzyć się z wymienionymi klasykami, oprócz pary raków będzie Wam potrzebny odpowiedni czekan.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Podobnie jak mapę i przeciwdeszczową kurtkę, czołówkę zawsze powinniśmy mieć pod ręką w plecaku. I choć większości z nas kojarzy się ona głównie z oświetlaniem kierunku marszu, kryzysowej sytuacji latarka może... uratować życie.

autor: Jarosław Tomaszewski

Blaszany kubek z uszkiem jeszcze do niedawna był symbolem niemal każdego prawdziwego turysty. Dziś jego miejsce zajął kubek termiczny, którego podstawowym atutem są dobre właściwości izolacyjne. I choć znajdą się i tacy, którzy uznają go za zbędny gadżet, dla wielu stał się niezbędnym elementem górskiego wyposażenia.

autor: Jarosław Tomaszewski