Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Inne

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

O tematach, w które warto się zagłębić przed wyruszeniem na górskie wędrówki. O zagrożeniach, odpowiednim przygotowaniu i o tym, co każdy turysta górski musi wiedzieć.

Znalezione poradniki (33)

Idąc w góry nigdy nie zakładamy, że zdarzy się nam wypadek. Ale musimy być na to przygotowani tak samo, jak na zmianę pogody. A bliskość służb ratunkowych i dostępność polskich gór nie powinna uśpić naszej czujności.

autor: Jarosław Tomaszewski

Wspinaczki w lodzie nie da się porównać do żadnej innej formy wspinania.
Jej fenomen wynika z tymczasowości i sporej zmienności lodowych ścian. W odróżnieniu od dróg skalnych, te lodowe ulegają stałej transformacji.
Linia, którą wspinaliśmy się dziś, następnego dnia potrafi mieć zupełnie inny przebieg i charakter. Za rok może jej w ogóle nie być.

autor: Jarosław Tomaszewski

Narciarstwo to nie tylko slalom gigant, Adam Małysz i biegówki.
Czasem warto odkryć narty na nowo. Najlepiej na deskach z fokami.

autor: Jarosław Tomaszewski

Żywiołów nie da się poskromić. Możemy jednak z dużą dokładnością przewidzieć nadchodzące załamanie pogody i nie dać się złapać przez burzę. Co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji, że ktoś pcha się na Giewont, gdy nad Czerwonymi Wierchami już się błyska?

autor: Jarosław Tomaszewski

Zimowa wędrówka granią czy pokonywanie oblodzonych zboczy to jedne z wielu wyzwań wysokogórskiego turysty. Prawdziwa przygoda zaczyna się
tuż za progiem schroniska.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zimowy biwak awaryjny to nie śnieżna przygoda. Bliżej mu do gry o przetrwanie, w której karty rozdają mróz i hipotermia.

autor: Jarosław Tomaszewski

Via ferratowa wspinaczka to przygoda z wielką historią w tle. Dzięki żelaznym drogom prawie każdy może się poczuć jak rasowy wspinacz. W pionowym świecie wszystko wygląda inaczej.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Fotografowanie zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Czas na zrobienie zdjęć jest krótszy, a nierzadko pogoda potrafi wywrócić do góry nogami całą koncepcję ujęcia.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Jeśli szukacie zawodowego zabójcy, to ją można polecić z czystym sercem. Jej ofiarą może paść każdy, kto mieszka, bawi się lub pracuje w górach. Czy śnieżna lawina to zjawisko nieprzewidywalne, czy też po prostu za mało o niej wiemy? 

autor: Sebastian Fijak

Zimno nie zna granic. Wychładza powoli i przenika skutecznie przez kolejne warstwy odzieży. Tylko dobre przygotowanie uchroni nas przed hipotermią i konsekwencjami bolesnych odmrożeń.

autor: Jarosław Tomaszewski