Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
SKARPETY
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 4/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Kolor i ciekawe wzory to znak rozpoznawczy damskich modeli (fot. fot. Smartwool)

Zmienne warunki pogodowe, wilgoć i ciągłe tarcie. Na takie właśnie próby  wystawiane są typowe trekkingowe skarpety. Ich wysoka jakość to gwarancja naszej wygody.


Współczesnym skarpetom daleko do tych, które wychodziły spod szydełek naszych mam lub babć. Te trekkingowe są tak samo istotnym elementem górskiego ubioru jak membranowa kurtka czy oddychająca bielizna. Podobnie zresztą jak one muszą sprostać wymaganiom, jakie stawia się przed termoaktywną odzieżą. Razem z zaawansowanym obuwiem górskim uczestniczą w procesie odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Pomagają tym samym utrzymać odpowiednią temperaturę stopy i biorównowagę skóry. Dzięki odpowiedniemu splotowi włókien potrafią stabilizować stopę i chronić jej newralgiczne miejsca. Bez nowoczesnych skarpet nawet najbardziej zaawansowane buty nie rozwiną pełni swoich możliwości.

By dobrze się nosiły

Mimo niepozornego wyglądu, skarpeta to bardzo złożony produkt. Jeszcze do niedawna odzież z wydzielonymi strefami kojarzyła się wyłącznie z bielizną termoaktywną. Dziś jest także domeną skarpet. W ich przypadku taka budowa odpowiada za wygodę, optymalną termikę i bezpieczeństwo. Dzięki wspomnianym strefom skarpety zdecydowanie lepiej przylegają do stóp, stabilizują je, wydajniej uczestniczą w procesie odprowadzania wilgoci oraz chronią przed niepożądanymi obtarciami. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające ze strefowej budowy. Równie istotna jest także lepsza amortyzacja i tłumienie drgań płynących z podłoża. Niektóre z tego typu skarpet oferują nawet ochronę przed kontuzjami ścięgna Achillesa. Aspekt strefowości ujawnia się także w przypadku ochrony przed nadmiernym wycieraniem i skutkami uderzenia butem o przeszkody. By zabezpieczyć newralgiczne miejsca, takie jak palce czy pięty, stosuje się splot o zwiększonej grubości. Dzięki takiej konstrukcji wzrasta wytrzymałość na czynniki mechaniczne, a newralgiczne części stopy zyskują dodatkową ochronę.

By skarpety nie powodowały bolesnych obtarć, a każda wycieczka nie kończyła się odciskami, producenci zwracają dużą uwagę na jakość i położenie szwów. To od nich w dużej mierze zależy komfort naszej wędrówki. W nowoczesnych modelach skarpet stosuje się konstrukcję niemal bezszwową. W miejscach, gdzie jest to jednak niemożliwe, szwy mają przemyślany przebieg i kształt, nie narażając użytkownika na podrażnienia.

Nic tak jednak nie irytuje w trakcie marszu, jak zsuwające się z łydek skarpety. Oczywistym winowajcą w tym przypadku są rozciągnięte ze starości ściągacze, ewentualnie te źle wykonane. W dobrze zaprojektowanych i uszytych skarpetach ściągacze utrzymują górną ich część we właściwym położeniu i zapobiegają zsuwaniu się nadmiaru materiału.

Na koniec warto podkreślić, że inne skarpety powinny wybierać kobiety, a inne mężczyźni. Oprócz oczywistych kwestii, takich jak różnice w wyglądzie, podstawową jest nieco inna ich budowa. W odróżnieniu od męskich modeli te damskie odznaczają się mniejszą tęgością. W rezultacie są dużo lepiej dopasowane do węższych stóp kobiet.

Siła natury

Bawełniane skarpety, a więc te, których używamy na co dzień, niestety nie nadają się do turystycznych i sportowych zastosowań. Podobnie zresztą jest z bawełnianymi koszulkami i bielizną. Ten surowiec, choć naturalny i przyjemny w dotyku, nie sprawdza się podczas wzmożonej aktywności ruchowej i wynikającej z niej zwiększonej potliwości. W praktyce szybko nasiąka wilgocią, pojawiającą się na powierzchni skóry, zbyt długo wysycha i nie posiada jakichkolwiek właściwości antybakteryjnych. Wilgotna bawełna całkowicie traci swoje izolacyjne właściwości. Jak więc widać, bawełna nie jest w stanie sprostać outdoorowym wymaganiom. Z tego względu jest najczęściej łączona z włóknami syntetycznymi, które sprawdzają się w produkcji turystycznych i sportowych skarpet.

 

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.