Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Wzywanie pomocy w górach
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 1/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Idąc w góry nigdy nie zakładamy, że zdarzy się nam wypadek. Ale musimy być na to przygotowani tak samo, jak na zmianę pogody. A bliskość służb ratunkowych i dostępność polskich gór nie powinna uśpić naszej czujności.


Umiejętność prawidłowego i skutecznego wzywania pomocy jest równie ważna, jak nauka posługiwania się mapą i kompasem. W sytuacji kryzysowej każda minuta naszego wahania może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanych. Dobre przygotowanie to gwarancja sprawnej komunikacji ze służbami ratowniczymi.

Zostaw wiadomość

Wędrówka nie zaczyna się z chwilą wyjścia za próg domu lub schroniska. Każdy doświadczony turysta dobrze wie, że jej początek ma miejsce dużo wcześniej. I nie ma znaczenia, czy chodzi o zdobycie wierzchołka Mnicha, czy wycieczkę na Wielką Sowę. Obok przygotowania kondycyjno-sprzętowego, gwarantem bezpieczeństwa na szlaku będzie uprzednie poinformowanie rodziny lub znajomych o naszych górskich planach. Warto taką informacją podzielić się też z obsługą schroniska lub miejsca, z którego wyruszamy na szlak.

Wiadomość tego typu najlepiej spisać na kartce lub wysłać SMS-em. Niezależnie od tego, jak ją przekażecie powinna zawierać dane o celu wędrówki, planowanej trasie i orientacyjnej godzinie powrotu. Nie powinno w niej także zabraknąć numeru naszego telefonu. Taternicy mają w tym przypadku łatwiej. Przed wyjściem na wspinaczkę wpisują się do specjalnej książki wyjść. Od niedawna osoby wspinające się w Tatrach mogą dokonać stosownego wpisu w elektronicznej książce wyjść (https://wspinanie. tpn. pl/).

Pozostawienie informacji to nasze zabezpieczenie w sytuacji, gdy mamy problem z powrotem do domu lub schroniska. Nierzadko kartka lub SMS z wiadomością będzie jedynym i bardzo cennym dla ratowników śladem, który zawęzi rejon poszukiwań. Jeśli wyruszamy samotnie w góry, pozostawienie takiej informacji to wręcz konieczność. Warto przy tym pamiętać, by w trakcie wędrówki nie zmieniać naszych górskich planów. W sytuacji braku naszego powrotu ratownicy będą w pierwszej kolejności sugerować się informacjami, które spisaliśmy, wychodząc na szlak. Każda zmiana przebiegu wycieczki tylko utrudni pracę służb niosących nam pomoc.

Daj się namierzyć

Zapewne macie jeszcze w pamięci akcję ratowniczą po Élisabeth Revol na Nanga Parbat. Prawdą jest, że mogłaby w ogóle nie dojść do skutku, gdyby nie pewne urządzenie ratunkowe. Konkretnie mowa o podręcznym komunikatorze satelitarnym Garmin inReach®. W chwili obecnej istnieją aż trzy wersje tego urządzenia: inReach SE®+, inReach Explorer®+, inReach® Mini. Wymienione komunikatory różnią się między sobą rozmiarem i funkcjonalnością. Jedno je łączy – każdego z nich można użyć do nadania interaktywnego sygnału SOS. Ten sygnał zostanie odebrany przez całodobowe centrum poszukiwawczo-ratownicze (GEOS). Zespół ratunkowy przyjmie nasze zgłoszenie, będzie śledzić pozycję naszego urządzenia i powiadomi odpowiednie służby ratunkowe w najbliższej okolicy. GEOS będzie z nami w ciągłym kontakcie do chwili, gdy zagrożenie całkowicie minie.

Każde z wymienionych urządzeń zostało zaprojektowane z myślą o stałej łączności. Dzięki globalnemu zasięgowi sieci satelitarnej Iridium wszystkie one pozwalają wysyłać i odbierać wiadomości oraz gotowe SMS-y, a także wiadomości e-mail. Oprócz tego komunikatory inReach® zapewniają możliwość korzystania z nawigacji GPS. Ponadto po sparowaniu z urządzeniem mobilnym dają dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak chociażby śledzenie naszej pozycji. Spośród trzech powyższych komunikatorów każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. W codziennej i nawet bardziej zaawansowanej turystyce idealnie sprawdzi się wersja inReach® Mini.

By czuć się bezpiecznie w górach, nie musicie od razu sięgać po komunikator satelitarny. Telefon z naładowaną baterią to w rzeczywistości bardzo potężne narzędzie ratunkowe.

 

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.