Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Autor:
NPM 5/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Jeśli szukacie modelu buta, w którym zastosowano większość najnowocześniejszych technologii, możecie spokojnie sięgać po tego Merrella. W stu procentach sprawdzi się podczas codziennego użytkowania w mieście, jak i na łatwych górskich szlakach. Pamiętajcie tylko, jeśli ruszacie choćby w Tatry na trudniejsze szlaki powyżej 2000 m n.p.m., potraktujcie go jedynie jako podejściówkę.


To jeden z najpopularniejszych modeli marki Merrell. Nic dziwnego, bo stanowi solidne połączenie idealnie dopasowanego buta miejskiego, jak i modelu sprawdzającego się na łatwiejszych szlakach górskich o charakterze trekkingowym. Dobrze dopasowany krój ¾ w pewien sposób zabezpiecza kostkę i wpływa na stabilność marszu i jego amortyzację, za co odpowiedzialne jest specjalne usztywnienie śródpodeszwy na piance EVA, które zapewnia dobre wsparcie dla stopy. Dodatkowo pod piętą umieszczono poduszkę powietrzną Merrell® Air Cusion, opatentowaną przez firmę Merrell. Łączy ona amortyzację charakterystyczną dla butów sportowych oraz stabilność, która ważna jest w przypadku butów outdoorowych. Po miesiącu intensywnego użytkowania trudno jednoznacznie ocenić, czy zapobiegło to ewentualnej kontuzji, ale komfort chodzenia jest w tym przypadku wyraźnie odczuwalny.

Membrana GORE‐TEX® w tego typu bucie – i w przedziale cenowym powyżej 500 zł – to już oczywiście standard. W tym przypadku spisuje się bez zarzutu. W warunkach miejskich buty sprawdziły się podczas gwałtownej nawałnicy, a w warunkach górskich poradziły sobie bez zarzutu podczas godzinnego deszczu, jak i podczas pokonywania niewielkiego strumyka. Woda nie dostała się do środka. Dobra jest również cholewka wykonana z połączenia skóry zamszowej oraz przewiewnej siateczki. Kwiecień to nie jest może dobry czas na sprawdzanie idealnego systemu wentylacji, ale podczas wiosennych temperatur do 25 stopni Celsjusza stopa miała zapewniony idealny komfort. Nie było mowy o żadnym przegrzaniu. Buty mają też wzmocniony czubek i gumowe zabezpieczenie chroniące palce, a z tyłu pętelkę ułatwiającą jego zakładanie.

Oprócz membrany GORE‐TEX® zastosowano system M-Select™ Fresh z wkładką M-Select™ Fit.Eco. Producent zapewnia, że oba te rozwiązania korzystają z naturalnych mikroorganizmów o właściwościach antybakteryjnych. Laikowi trudno to fachowo ocenić, ale jedno nie ulega wątpliwości – nawet po całodniowym użytkowaniu trudno poczuć ze środka buta nieprzyjemne zapachy. Podeszwa Vibram® TC5+ to też już dzisiaj standard w tego typu butach i także w tym modelu daje odpowiednią przyczepność do podłoża.

Buty Merrell Moab 2 Leather Mid GTX na pewno warte są polecenia. Po miesiącu intensywnego użytkowania nie widać żadnych uszkodzeń. Ale trzeba zaznaczyć, że test przypadł na cztery wiosenne tygodnie marca i kwietnia i buty nie przeszły bojowego testu powyżej 2000 m n.p.m. Aktualnie w Tatrach na tej wysokości zalega śnieg i na buty trzeba jeszcze zakładać raki, a to nie jest model na tego typu wędrówkę. Ale jako połączenie buta miejskiego z podejściowym są rozwiązaniem idealnym.

Cena katalogowa: 549 zł

Opracował: Tomasz Cylka

 

 

   

   


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.