Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Plecaki
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 8/2015
Numer wyprzedany

Nikt chyba nie zaprzeczy, że plecak jest jednym z najważniejszych górskich akcesoriów. To wręcz atrybut każdego turysty. Bez niego po prostu nie ruszymy na szlak.


Najmłodsze pokolenie górołazów nie pamięta już ery plecaków z zewnętrznym aluminiowym stelażem. Dziś tego typu plecaki są tylko miłym wspomnieniem dawnych lat. W okresie swojej świetności nie miały jednak niemal żadnej konkurencji. Współczesny plecak to zdecydowanie więcej niż przysłowiowy wór transportowy. Świadczy o tym chociażby kategoryzacja modeli: od trekkingowych, przez wspinaczkowe, po skialpinistyczne. Od przybytku jednak głowa nie boli i z całą pewnością ten poradnik wyjaśni Wam wiele plecakowych kwestii.

Jaki cel, taki plecak
Finalną cenę plecaka kształtuje wiele istotnych czynników mających wpływ na jego eksploatację. Oprócz doboru surowca, z którego jest wykonany, i zastosowanych w nim rozwiązań jest to także pojemność i sugerowane przeznaczenie. Kryterium pojemności i przeznaczenia stało się zresztą głównym narzędziem rozróżnienia typów plecaków. Pojemność, wyrażana w litrach, jakie jest w stanie pomieścić plecak, określa liczbę rzeczy, jakie jesteśmy w stanie spakować. Najlepiej zobrazują to trzy przykładowe scenariusze wyjazdowe.
Plecak o pojemności od 20 do 30 litrów sprawdzi się rewelacyjnie na całodniowej górskiej wycieczce. Większy, o pojemności od 40 do 50 litrów, to optymalne rozwiązanie na weekendowy wypad z biwakiem pod namiotem. Jeśli natomiast planujecie wielodniowy trekking z całym dobytkiem, najlepszym wyborem będzie model o pojemności 65 litrów.
Zatrzymajmy się na chwilę przy większych modelach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich bardziej złożoną budowę i pewne nietypowe rozwiązania usprawniające używanie. W plecakach tego typu komora główna jest często podzielona na dwie części. Taka konstrukcja ma między innymi ułatwić szybkie wyjmowanie śpiwora z samego dna plecaka. Taki podział pomaga też w utrzymaniu porządku. Dostęp do dolnej komory jest możliwy po rozpięciu zamka, zakrytego najczęściej specjalną listwą. W wielu modelach zresztą do wnętrza plecaka można się dostać na aż dwa sposoby jednocześnie. Tradycyjnie – od góry, przez wlot komina pod klapą, oraz dzięki specjalnym zamkom rozlokowanym na niemal całej powierzchni plecaka.
Trudno wyobrazić sobie typowy plecak trekkingowy bez kieszeni. Standardem w tym przypadku jest rozmieszczenie dwóch bocznych kieszeni skrzelowych oraz tej w klapie. W wielu jednak modelach zauważycie jeszcze jedną na frontowej, zewnętrznej ścianie plecaka. W kieszeni tego typu bez problemu zmieści się kurtka lub bluza. Wspomnieć też trzeba o małych bocznych kieszonkach umieszczonych u dołu plecaka. Znajdują się one w okolicy miejsc, skąd wychodzi pas biodrowy, i przydają się, gdy na przykład chcemy schować butelkę z napojem lub mapę czy też wetknąć w nie rękojeści złożonych kijków trekkingowych. Istotnymi, ale często bagatelizowanymi elementami plecaków są instrukcje wzywania pomocy i gwizdki ratunkowe. Instrukcję SOS wielu producentów nadrukowuje po wewnętrznej stronie klapy plecaka, z kolei gwizdek zazwyczaj jest elementem klamry pasa piersiowego.
Pakując się przed wyjściem w góry, niemal za każdym razem staramy się coś przypiąć na zewnątrz plecaka. Raz jest to mata biwakowa, kiedy indziej czekan, narty lub rakiety śnieżne. Typowy sprzęt biwakowy, jak karimata czy części namiotu, upniemy dzięki trokom lub bocznym taśmom kompresyjnym. Do transportu czekana służą z kolei dwie specjalne pętle, natomiast osoby decydujące się na turystykę skitourową powinny szukać dla siebie modeli ze specjalnymi trokami i pętlami do przypięcia nart. Pamiętajcie też, że plecaki typowo wspinaczkowe muszą mieć boczne szpejarki do transportu sprzętu, pętlę lub trok do upięcia liny oraz trzypunktowy system do wciągania plecaka w pionie.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.