Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Nosidełka turystyczne
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 5/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Bez wątpienia podróżowanie z dzieckiem, a w szczególności piesza turystyka górska nie należą do najłatwiejszych przedsięwzięć. Podczas wędrówki oprócz zapewnienia maluchom dobrej zabawy musimy przede wszystkim pamiętać o ich bezpieczeństwie i komforcie.


Wózek to nie najlepsze rozwiązanie w górskich warunkach. O ile zda on egzamin na asfaltowej drodze prowadzącej do Morskiego Oka, o tyle na podejściu pod Murowaniec będzie całkiem bezużyteczny. Chusta z kolei, choć praktyczna i rewelacyjna w warunkach miejskich, może objawić swoje wady w terenie. W dość ciepły dzień dziecku w niej niesionemu może być po prostu zbyt ciepło, a i jej zakładanie i zdejmowanie może być też dużo bardziej czasochłonne niż szybkie wrzucenie nosidła na plecy. No i, co oczywiste, chusta nie ma też przydatnych podczas wędrówki kieszeni.
Użytkowanie nosidełek turystycznych zrodziło wiele praktycznych pytań. Na pierwszy plan jednak wysuwa się to związane z wiekiem dziecka, w którym można zacząć nosić je w nosidełku. Odpowiedź w tym przypadku jest bardzo prosta: dziecko kwalifikujące się do wycieczek w nosidełku to takie, które potrafi samodzielnie, a przy tym stabilnie siedzieć. Jak zatem łatwo wywnioskować, w nosidełku nie będziemy nosili niemowlaka. Producenci nie wyznaczają górnej granicy wiekowej użytkowników nosidełek. Skalę użytkowania zamyka jednak nośność nosidełka, która w większości modeli nie przekracza 20 kg.
Kupno nosidełka turystycznego nie jest małym wydatkiem i w wielu przypadkach jego cena jest zbliżona do ceny markowego plecaka. Jeżeli jednak zależy Wam na bezpiecznych i wygodnych wyprawach ze swoimi pociechami, warto rozważyć taki zakup.

Wygoda i bezpieczeństwo malucha
Na przeżywanie przez dziecko czasu spędzonego w nosidełku ma wpływ wiele czysto użytkowych czynników. Oczywistością jest fakt, że bezpieczeństwo i wygoda będą w tym wypadku kluczowymi wytycznymi. By zatem zapewnić swemu maluchowi dobrą widoczność, musimy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o to, by siedział wygodnie na odpowiedniej wysokości. W tym celu stosuje się specjalny system siedziska umożliwiającego regulację w płaszczyźnie góra-dół. Ważne, by siedzisko było anatomicznie wyprofilowane i wyściełane zapewniającym komfort wypełnieniem. W przeciwnym wypadku może powodować nieprzyjemne obtarcia i ogólny dyskomfort.
Na bezpieczeństwo malucha ma także wpływ system szelek i pasów bezpieczeństwa. I podobnie jak w wózkach oraz fotelikach samochodowych powinien być on wielopunktowy. Musi dobrze opinać sylwetkę, a przy tym nie ograniczać nadmiernie ruchu dziecka. Dobre nosidełka oprócz systemu pasów i szelek wyposażone są w boczne, zamykane klamrą ścianki. Ich rolą jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa przez ograniczanie ruchliwości dziecka. Ścianki tego typu wyposaża się też w łatwo dostępne kieszenie na ulubione zabawki malca.
W trosce o jeszcze większy komfort pociech stosuje się także boczne strzemiona, w które maluch może wsadzić swoje stopy. Rozwiązanie tego typu ogranicza zmęczenie nóg spowodowane ich luźnym zwisaniem.
Producenci pomyśleli też o ochronie przed niesprzyjającą aurą. Dzięki łatwo rozkładanemu daszkowi ochronimy swoje maleństwo przed drażniącym słońcem czy deszczem. Bardziej rozbudowane modele oferują nawet całkowitą zabudowę, tak by dziecko nie uległo przemoczeniu podczas intensywnych opadów. By z łatwością zakładać i zdejmować nosidełko, szukajmy modeli, które wyposażono w specjalne górne uchwyty, przypominające z wyglądu pętle.
Pamiętajmy też, że wielu małym adeptom górskich wędrówek czas spędzony w nosidełku może się wydać po prostu nudny. Żeby temu zapobiec, niektórzy producenci proponują umilacze w postaci maskotek dołączanych do fotelika, bądź też wyposażają nosidełko w podręczną kieszonkę, do której nasza pociecha będzie mogła schować drobną zabawkę.
Kolejna przydatna rzecz to profilowana wygodna poduszeczka znajdująca się przed twarzą dziecka, która w chwili senności zapewni małej głowie komfortowe podparcie. Niektórzy producenci na swych poduszkach umieszczają atrakcyjne obrazki, które choć na chwilę polepszą humor znudzonych maleństw. Poduszeczki tego typu dają się w łatwy i szybki sposób demontować, ułatwiając tym samym swoje pranie.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.