Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Redakcja

Tomasz Cylka

Redaktor naczelny „n.p.m.”, z zawodu dziennikarz, a z zamiłowania wielbiciel gór, dlatego praca w górskim miesięczniku to dla niego czysta przyjemność. Podobnie jak pobyt na wysokości, choć góry nie zawsze odwzajemniają tę miłość. Najbardziej ekstremalne przeżycia to bolesny upadek pod Dufourspitze i samotne zejście z Aconcagui – tak, zejście, bo zdobycie szczytu to dopiero połowa drogi. Zakochany w Alpach i… zabytkowych parowozach. Gdyby istniała alternatywa dla niemieckich autostrad w postaci jadącego 178 godzin pociągu z parowozem, to pewnie nim pojechałby do Tyrolu na swoje wymarzone wakacje.

Dorota Rakowicz

Sekretarz redakcji „n.p.m.”, która przeszła każdy tatrzański szlak po polskiej stronie. Niestety, namawiana na słowacką stronę, gdzie ciszej i spokojniej, uparcie odmawia. A konsekwentna być potrafi. Cztery lata temu wysłała zgłoszenie na staż do „n.p.m.”. Redakcja go nawet nie przeczytała. Po roku spróbowała znowu – dla świętego spokoju zlecono jej nudne archiwizowanie. Ale też się nie poddała. Po kilku miesiącach robiła już wywiady z najbardziej znanymi himalaistami, a niedawno została sekretarzem redakcji. Teraz na wyjazd w słowackie Tatry wydamy jej służbowe polecenie.

 

Piotr Adamski

Po górach chodzi od dziecka. Pasja rozwinęła się podczas wyjazdów z kolegami w czasach licealnych. Miłośnik samotnych wycieczek w mało uczęszczane okolice. Uwielbia zimowe Tatry, ale jego ukochanymi górami pozostają Karkonosze.

Andrzej Bazylczuk

Dziennikarz pisujący dla bardziej („n.p.m.”, „Pixel”, „Głos Wielkopolski”) i mniej poważnych tytułów (w przeszłości to m.in. zczuba.pl, widelec.pl) o rzeczach bardziej i mniej poważnych. Od zawsze twierdzi, że kocha góry, ale bez wzajemności. Jeśli nie wiecie, kto to Jimmy Hoffa, koniecznie go zapytajcie.

Magdalena Chlebowska

W redakcji zajmuje się stroną internetową, na co dzień nauczycielka informatyki. Góry są jej pasją. Niezależnie od pory roku każdą dłuższą wolną chwilę przeznacza na wędrówki i wspinaczkę w górach Polski czy Europy.

Marek Duszyński

Miłośnik Tatr i Alp, trekkingu i wspinaczki, choć poważne kontuzje ograniczyły nieco jego działalność. Na szczęście wspomnienia z Mont Blanc przynajmniej w jakiejś mierze rekompensują rzadszą obecność na wysokogórskich szlakach. Jego relacje z wejścia na Przełęcz pod Chłopkiem i nielegalnego zejścia na Słowację dla ratowania życia do dziś wspominają nasi czytelnicy na górskich festiwalach.

Grzegorz Grupiński

Współpracownik „n.p.m.”,. i autor wielu artykułów. Górski wszystkożerca – dawniej wyznawca tatrzańskiego monoteizmu, dziś z równym entuzjazmem rzuca się na sudeckie pagóry, alpejskie szczyty i bałkańskie odludzia. Łowca miejsc klimatycznych i mniej znanych, zaś zimą – amator wędrówek na nartach śladowych.

Radosław Jędrzejczyk

Jeden z najbardziej surowych testerów naszego schroniskowego rankingu. Potrafi dostrzec to, co innym oczom umyka. Miłośnik polskich gór ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów, Beskidów i Karkonoszy. Miłością do szczytów niższych i wyższych zaraża całą rodzinę.

Łukasz Kaźmierczak

O takich ludziach jak on mówili kiedyś, że mają lekkie pióro. Dziś pewnie powiemy, że uderzają w klawiaturę z prędkością karabinu maszynowego. Nikt tak jak on w naszym gronie nie pisze o polskich Tatrach. Dziwić to nie może, bo o kultowym „Miejscu przy stole” potrafi rozmawiać godzinami.

Andrzej Otrębski

Oaza spokoju z krainy galicyjskiej. Gdyby scenariusz Biwaku Zimowego „n.p.m.” leciał na łeb, na szyję, swój przyjazd odwołaliby wszyscy prelegenci i jeszcze prąd wysiadłby w całym schronisku, to on i tak zaparzy sobie gorącą herbatę, w której będzie rozpuszczał drobne tęsknoty. Pracuje w jednej z outdoorowych sieci, wobec sprzętu i odzieży jest bardzo krytyczny.

Michał Parwa

Geograf, beskidofil i amator wszystkiego, co tatrzańskie. Osiem lat temu wysłał do redakcji swój pierwszy tekst o Gorcach. Od tej pory na łamach „n.p.m.” przeciera zapomniane szlaki w poszukiwaniu ich własnej historii i genius loci. Wierzy, że góry wybaczą wszystko, jeśli tylko ma się na nie pomysł. I właśnie dlatego nie zdobył jeszcze swojego najwyższego szczytu.

Daniel Przewoźny

Najpierw były Beskidy, potem Tatry i wreszcie Alpy. Zdobywca m.in. Mont Blanc, ale najbardziej zakochany jest w Dolomitach. Do dziś wspomina swój „pierwszy raz”, kiedy na Marmoladę poszedł bez żadnego ferratowego sprzętu. Więcej grzechów nie popełnił. Na Tofany wspiął się już w pełni wyposażony.

Tomasz Rzeczycki

Poeta i satyryk. Debiutował w 1993 r. w kabarecie radiowym „Zespół Adwokacki Dyskrecja” w Programie III Polskiego Radia. Autor wielu książek i przewodników. Badacz dziejów podziemnych tras turystycznych w Polsce. Najczęściej wędruje po Parku Krajobrazowym „Ujście Warty” na wschód od Kostrzyna nad Odrą.

Karolina Smyk

Góry i literatura górska stanowią dużą część jej życia. W górach (Rudawy Janowickie) była po raz pierwszy, mając 13 lat, natomiast z literaturą górską związała się dość wszechstronnie po studiach polonistycznych: czyta, recenzuje, redaguje, propaguje. Jest jurorem w Konkursie na Książkę Górską Roku na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Jeśli akurat nie przebywa w górach, to i tak zawsze są jakoś obecne, bo albo o nich pisze, albo mówi, albo myśli.

Grzegorz Stodolny

Na co dzień fotograf reklamowy i filmowiec, w wolnym czasie miłośnik niezalesionych szczytów i gier planszowych. Najwyżej dotarł na Mont Blanc i Finsteraarhorn. Jego zdjęcia od wielu lat możecie oglądać na łamach „n.p.m.”.

Jakub Terakowski

Autor słynnych i kultowych już wywiadów, które ukazują się na samym końcu magazynu, co nie znaczy, że są najmniej ważne! Potrafi wycisnąć największe tajemnice od ludzi związanych z górami. Był na wszystkich kontynentach, Polskę przeszedł z Gdańska na Rysy i ze Świnoujścia na Hel (wielokrotnie). Wytyczył Ekstremalny Szlak Szarlotek Tatrzańskich. Mieszka w Krakowie i Gdańsku, więc nie wszystko, co kocha, jest w górach...

Jarosław Tomaszewski

Stały współpracownik „n.p.m.”. Z wykształcenia – filolog. Zawodowo – dziennikarz i fotograf. Wspinaczka w lodzie i rower górski to jego ulubione formy spędzania czasu. Sprzęt górski nie ma przed nim żadnych tajemnic. Znany z zamiłowania do gadżetów i dobrej kawy. Przez redakcję nazywany Rektorem WSW, bo kieruje „Wyższą Szkołą Wszystkiego”. Jak macie problem, to do Rektora.

Marcin Żółtowski

Moderator naszego forum „n.p.m.” i facebookowego profilu. Człowiek orkiestra, jeśli chodzi o zaangażowanie w różnego rodzaju media społecznościowe poświęcone górom, komunikacji i prognozom pogody. Jeśli słuchalibyście wszystkich jego przestróg pogodowych, nigdy nie wyszlibyście z namiotu albo schroniska na szlak. Dlatego trzeba go słuchać, dzieląc co najmniej przez dwa. Ale i tak będziecie nerwowo spoglądać w niebo.

Brak powiązanych aktualności

Zobacz też